Placka Děti jsou taky lidi (3,5, x 3,5cm)
Popis
KDO BYSTE RÁDI PODPOŘILI ,,DĚTI JSOU TAKY LIDI" , MŮŽETE TAK UČINIT NAPŘ. TOUTO plackou. NEBO TAKÉ samolepkou na auto ČI SI MŮŽETE ZAKOUPIT KNIHU.
O AUTORCE:
KDO JSEM A PROČ VZNIKLA KNIHA DĚTI JSOU TAKY LIDI
Jsem Zdeňka Šíp Staňková, mám tři děti a dvacet let rodičovství za sebou. Přes 10 let se věnuji tématu respektujícího přístupu k dětem, zejména v oblasti výchovy a vzdělávání. Od roku 2012 jsem se angažovala v rámci iniciativy SvobodaUčení.cz a založila jsem podpůrnou facebookovou skupinu Řešení problémů ve škole, stížnosti na učitele a školy na pomoc dětem a rodičům, jejichž práva nejsou ve školách dodržována.
Aktuálně své myšlenky šířím skrze blog a sociální sítě Děti jsou taky lidi a podílím se na dokumentu Svobodné děti, který mapuje způsoby svobodného vzdělávání u Česku.
Kromě rodiny a cestování věnuji všechen svůj čas šíření povědomí o svobodném vzdělávání, respektujícím rodičovství a také o dětském traumatu, jeho příčinách a následcích. Sama totiž s komplexní posttraumatickou stresovou poruchou v důsledku vývojového traumatu od dětství žiji, bojuji, prohrávám i vítězím.
PŘÍBĚH KNIHY
Na začátku byla zdánlivě nevinná výzva ve stories na mém Instagramu a Facebooku. Nikdo nečekal, co bude následovat. Byla to smršť a pak už se to nabalovalo jako sněhová koule. Sdílela jsem hlášky ve stories a velmi rychle na ně začaly chodit odpovědi do zpráv.
Lidé mi začali překvapivě podrobně popisovat, co zažívali jako děti a jaký vliv to na ně má dodnes. Ignorace, vydírání, manipulace, vyhrožování dětským domovem či rovnou smrtí, zesměšňování, ponižování, důmyslné i bezhlavé týrání, bití do krve, zlámané prsty, ruce, nosy, čelisti i nohy, kopání do bezvědomí, alkohol, drogy, znásilňování a sexuální zneužívání členy rodiny, známými, učiteli či trenéry, dětství bez matek a otců nebo s nevlastními rodiči a sourozenci. Všechny noční můry, které si dovedete představit a mnohem víc.
Ve spoustě příběhů je ale kromě hlubokého smutku a vzteku i naděje a světlo na konci tunelu. Naše děti nám často pomáhají otevřít oči a přetnout generační řetěz bolesti, zraňování a traumat. Díky nim se probouzí zraněné dítě uvnitř nás a může se začít léčit.
Trauma není to, co se nám stane, ale to, jak na událost zareaguje náš nervový systém. Nemáme-li jako děti ve chvílích silných emocí u sebe někoho, kdo nás jimi provede, zapisují se nezpracované zážitky hluboko do našeho těla a mozku. Trauma se týká doslova každého z nás. A proto jsem se rozhodla napsat knihu, která může pomoci najít cestu ke spokojenějšímu životu vám i vašim dětem.
CO V KNIZE NAJDETE
- Autentické příběhy z dětství mých sledujících.
- Moje vlastní zážitky, zkušenosti a doporučení.
- Odpovědi na otázky, co je to vývojové trauma, jak vzniká a proč se týká doslova každého z nás.
- Pochopíte, proč vás vaše děti vytáčí a že nemusíte být oběťmi vlastního traumatu z dětství.
- Přečtete si konkrétní rady, jak můžete začít s léčením svých dětských zranění, a co lze dělat při vypjatých situacích s vašimi dětmi.
- A nejspíš se v mnoha příbězích poznáte…
Na knize a jejím vydání jsem nepracovala samozřejmě sama. Podílelo se na ní mnoho dalších lidí, mezi nimi zejména ilustrátorka Petra Svobodová, vydavatel Tomáš Krejčí z agentury Wild cat Pictures in Motion, produkční freelancer Nicole Hubičková, grafik Michael Purmenský a korektor Milan Soutor. Všem velice děkuji za osobní nasazení.
KNIHA BYLA VYDÁNA NEZÁVISLOU CESTOU
Rozhodla jsem se jít cestou financování knihy, která je nezávislá na velkých nakladatelstvích. Umožnilo nám to mít proces vzniku knihy od začátku do konce pod kontrolou, a to bez ekonomických tlaků, které by jinak mohly citlivému charakteru knihy uškodit.
Knihu jsme mohli nezávisle vydat díky několika tisícům podporovatelů, kteří si podpořili její předprodej. Díky tomu si od září 2022 knihu můžete objednat a postupně se bude, jak doufáme, objevovat i v obchodech po celé České republice a na Slovensku.
Děkuji všem, kteří knihu podpořili! Díky vám se na knižním trhu objevil text, který zkoumá důsledky nerespektující výchovy komplexně a má potenciál otevřít potřebnou diskuzi dosud opomíjených temných stránek našeho přístupu k dětem i nám samotným.